Jindřichohradečtí zmizelí sousedé

Do projektu Zmizelí sousedé jsme se přihlásili na jaře r. 2011.  Seznámil nás ním pan učitel Kössl a tím nám nabídl možnost lépe poznat dobu II. světové války, zároveň udělat něco užitečného. S tímto projektem jsme již zažili mnoho zážitků a dozvěděli se zajímavé, ač hrůzné, věci. Jsme rádi, že jsme měli možnost se do tohoto projektu zapojit. Myslíme si, že konečně víme, jaký měli život lidé v dřívějších dobách. Nebyl zrovna moc pozitivní, ale my se proto snažíme pomáhat druhým.

 

Nejstarší zmínka o židech ve městě nad Vajgarem pochází z 25. července 1294. Tehdy český král Václav II. udělil Oldřichu II. z Hradce privilegium, aby „ve městě svém Jindřichově Hradci směl chovati toliko osm židů s jejich rodinami“ a aby mu „plody odváděli a sloužili“.

Není však jisté, zda hradecký pán této možnosti plně využil, neboť první dochované písemné doklady o zdejším židovském osídlení pocházejí až z 1. poloviny století následujícího. V roce 1682 tu žilo šest a v roce 1779 devět rodin. V polovině 19. století získali židé rovnoprávnost, což vedlo k jejich stěhování do velkých měst.

V období mezi dvěma válkami žilo ve městě více než 200 obyvatel židovského vyznání.

Do osudu českých židů tragicky zasáhla okupace Československa nacistickým režimem, který občany židovského původu krutě pronásledoval. Židovská komunita existovala v Jindřichově Hradci do května 1942, kdy byla převážná část jejich příslušníků deportována do Terezína a odtud do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Někteří jindřichohradečtí židé zemřeli v Terezíně, nejvíce jich ale zahynulo v Osvětimi. Další přišli o život v Treblince, Lublinu – Majdanku a jiných táborech a část jich podlehla nelidsky krutým podmínkám při transportech.

 

Pro náš začátek jsme navštívili židovský hřbitov, který leží v blízkosti naší školy.

Chtěli jsme nalézt jména lidí, kteří zemřeli v období II. světové války. Správce hřbitova pan Stručovský nás seznámil s historií Židů v Jindřichově Hradci.

Na začátku školního roku 2011/12 jsme si zapůjčili ze Židovského muzea v Praze výstavu prací základních a středních škol z projektu Zmizelí sousedé, která nám byla motivací a zároveň inspirací do další práce. Vernisáže se zúčastnil i starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka a další představitelé města. Paní Eva Kuželová z Židovského muzea proškolila vybrané studenty z 9.A.

Naší výstavou jsme prováděli žáky nižších ročníků a také žáky z jiných škol.

 

Po shlédnutí reportáže v místní televizi se nám ozvala paní Ivana Krejčová. Pozvala nás k sobě domů, napekla výborné koblížky a vyprávěla nám smutné příběhy jindřichohradeckých Židů. Zároveň nám poskytla dobové fotografie.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář