▪ zpět

Příběh o šikovné zubařce

 

MUDr. Traubová byla zubařka. Bydlela a ordinaci měla na dnešní ulici Na Lánech, v čísle 459 nebo hned vedle. V budově, která byla několikrát přestavěna, je dnes závod 02 firmy Litex. Byla svobodná, střední postavy a černých vlasů. Žila s maminkou, neměla manžela ani děti.

Ve městě ji znali jako výbornou zubní lékařku, hodnou a šikovnou. Za jednu plombu si účtovala 5 korun. Uměla také rovnat křivé zuby pomocí zlatých drátků, připomínalo to moderní pevná rovnátka. Věděla, že je to účinné u dětí od čtrnácti let. Taková náprava byla ale velmi drahá, např. paní Kobylková, rozená Doubravová si vzpomíná, že pro ni by tehdy rovnání vyšlo až na 5000,-Kč. A tolik peněz její rodiče dát nemohli. Proto se s paní doktorkou dohodli jen na krátkém léčení, které ovšem mnoho nepomohlo.

Paní Pavlišová, rozená Zelinková vypráví: "Měla jsem předkus. Paní doktorka mi udělala otisk a na dolní zuby mi dala rovnátka z kaučuku. Přicementovala mi je k zubům. Denně jsem musela chodit do ordinace a paní doktorka mi je vždycky o kousek obrousila. Za tři měsíce mně rovnátka sundala, zuby mi potřela nějakou vodičkou a za pár dní mně dala rovnátka stříbrná. Spolužačky si myslely,že mám na zubech pozlátko z čokolády. Léčba stála moje rodiče asi 4000 korun. Už před tím rovnala paní doktorka zuby mému bratrovi Karlovi a hezky se jí to podařilo. U mě už to nestihla dokončit, spáchala totiž sebevraždu."

MUDr. Traubová zaměstnávala v ordinaci dentistu a slečnu, která jí "míchala plomby". Litomyšlanka Marie Tomanová se u ní vyučila zubní techničkou. Od její sestry, paní Mencákové, víme, že MUDr. Traubová byla na zaměstnance velmi přísná, ale hodně Marii naučila. Ta potom získala výborné zaměstnání v Praze.

Zubní ordinace byla moderně a velmi vkusně zařízená. Víme, že když paní Doubravová přišla s dcerou poprvé k paní doktorce, zaujalo ji to a ordinaci pochválila: "Máte to tu moc pěkné, to asi stálo hodně peněz." Paní Traubová jí vysvětlila, že se na ni její souvěrci skládali. Prý jí každý měsíc přispívali na studia v Praze a pak i na založení živnosti. Dohoda byla taková, že až začne vydělávat, bude půjčku po částech splácet. Takže ona má sice hezkou ordinaci, ale musí žít skromně.

Podle pamětníků zemřela MUDr. Traubová asi v roce 1937, podřezala si snad žíly. Někteří se domnívají, že to bylo v souvislosti se zprávami o pronásledování židů v Německu.


Petr Kašpar

 
Někde v těchto místech stál dům s ordinací MUDr. Traubové