▪ zpět

Natáčení filmu "Zmizelí sousedé dětskou kamerou"

 

Firma Sunfilms production se rozhodla, že pro televizi natočí film o tom, jak se hledají zmizelí sousedé. Ale zvláštní metodou - kameramany budou děti. Domluvila se s naší paní učitelkou, naši rodiče za nás podepsali opravdovou profesionální smlouvu a dali jsme se do práce.

Natáčení začalo 7. června 2003 a skončilo 20. června. První dva dny nás odborníci učili, jak zacházet s kamerou a jak se profesionálně dělá zvuk. Bylo to velmi vzrušující. V pondělí jsme konečně vyrazili do ulic. Nevím, co si o nás ti lidé kolem mysleli, ale určitě to muselo být zajímavé, když se na nás tak divně dívali. A není se čemu divit! Každý z nás byl ověšen nějakou taškou nebo šňůrou. Natáčeli jsme nejdřív jen tak, prostě co nás napadlo. Bylo to na zkoušku. To pravé natáčení nás teprve čekalo. Začali jsme zpovídat pamětníky, kteří byli velmi ochotni a povídaví. POdělili se s námi o vzpomínky z války. Někteří byli ze smíšených rodin. Jiní nám povídali o kamarádech, láskách a o životě židů v Litomyšli.

Těch čtrnáct dní, pracovali jsme denně od devíti do půl páté, uteklo jako voda! Získali jsme zkušenost, na kterou nezapomeneme.


Klára Nováková

 
Příprava natáčecího dopoledne Lenka Škeříková, režisér filmu Martin Šmok (vlevo), pomocný režisér Aleš (vpravo)

Zleva producentka Zuzana Dražilová, učitelka Dagmar Burdová, grafička Miluše Řehůřková, lektorka Židovského muzea Růžena Blechová, režisér Martin Šmok

Šlehačky není nikdy dost (M. Hubinka, Š. Kotyza, P. Tměj, V. a Š. Machů)

Dotočná - oslava konce natáčení

Martin Šmok jako strýček zmrzlinář


Filmová podoba projektu

Ve spolupráci s produkční firmou Sunfilm - spiral productions s.r.o. byl v červnu 2003 natočen žáky, kteří zpracovávali litomyšlský projekt Zmizelí sousedé, filmový materiál pro jeden díl audiovizuálního cyklu Zmizelí sousedé aneb Pátrání dětskou kamerou po stopách židovských spoluobčanů.

V pondělí 14. června 2004 se v Litomyšli v kině Sokol uskutečnila slavnostní premiéra výsledku: filmu "Expedice Židi".

Zúčastnili se jí dětští tvůrci se svými rodinnými příslušníky, téměř všichni litomyšlští pamětníci, z Prahy přijela delegace Pražské židovské obce, Město Litomyšl zastoupil místostarosta Radomil Kašpar, akci si nenechali ujít samozřejmě ani ti, kteří se odhodlali vystoupit před kamerou.

Ale nepromítal se jen jeden film. Z "odpadového materiálu" se totiž díky přispění Města Litomyšl a díky grantu MŠMT ČR podařilo sestavit ještě jeden film. Ten sice nemá umělecké ambice, ale jeho význam pro Litomyšl je velký. Obsahuje v 52 minutách nekomentované výpovědi pamětníků o předválečném životě litomyšlské židovské menšiny. Jednotlivé sekvence jsou různě dlouhé (od tří do deseti minut) podle toho, jak jsou bohaté vzpomínky. Film je pod názvem "..a zbyly jen vzpomínky" určen pro školní výuku. Díky dotované ceně se za symbolickou částku dostane do všech škol v Litomyšli, podle zájmu i do škol v regionu.

V úterý 15.6. se v kině Sokol vystřídaly skupiny žáků a studentů, aby shlédly výsledky práce svých vrstevníků, žáků Základní školy na Zámecké ulici. Projekce filmu "Expedice Židi" se setkala s příznivým ohlasem, snad tedy i ona přispěla k hledání porozumění mezi lidmi různých národů a náboženství.


Fotografie jsou ze slavnostní premiéry 14.6.2004, jejich autorem je Miroslav Škrdla.

 
Tvůrci filmu se představují

Producentka Z. Dražilová (úplně vpravo)
rozdává květiny

Děti (K. Osecká) dostaly i drobné pozornosti

Děti (Š. Kotyza) dostaly i drobné pozornosti

Po projekci se ve všech prostorách živě
besedovalo (E. Dušková - vlevo, B. Skálová)

E. Dušková a R. Bergmannová

Film se líbil i H. Hoškové - Weissové
(uprostřed), praneteři H. Poppera