Kultura, 17.6. 2005

Současné telčské děti vzdávají poctu těm, které zmizely při anšlusu


TELČ (jv)

Poctu dětským obětem holocaustu skládají současné telčské děti z vlastivědného kroužku Domu dětí a mládeže spolu se studenty telčského Gymnázia Otokara Březiny: výstavní expozicí fotografií a dokumentů, nazvanou "Zmizelí sousedé", představují výsledky svého bezmála dvouletého pátrání po tragických osudech telčských židovských dětí a jejich rodin, jejichž stopy zmizely v nacistických koncentrácích.

Při svém pátrání po konkrétních osudech dětských obětí anšlusu děti z Telče čerpaly za pomoci vedoucí projektu Boženy Kadeřávkové z dobových dokumentů a rodinných záznamů, z kronik i matrik. Důležitou formou práce byly i osobní rozhovory dětí s pamětníky. Realizaci projektu tak napomohli svými vzpomínkami mj. André Spitzer z Jihlavy, Anna Navrátilová, Marie Plačková a Miloš Vystrčil st. z Telče, Jindřiška Mikulíčková z Prahy nebo Henry (Hanuš) Hahn z amerického Fairfaxu, který se svou židovskou rodinou opustil ČSR před nacisty v roce 1940 a dodnes Telč navštěvuje.

"Na počátku projektu Zmizelí sousedé z Telče bylo jen jedno pootevřené okno vzpomínek rodina Taubova se třemi dětmi. Za rok a půl se poznatky o našich rodinách a našich dětech" rozrostly tak, že naše bádání nebude dlouho u konce," ohlíží se za prací vedoucí projektu B. Kadeřávková v bulletinu Pocta dětským obětem holocaustu v Telči", který vedle výstavy vznikl jako vyústění dosavadní práce. Na té se podíleli studenti Pavel Adamec, Katka Opatrná, Ondřej Koubík, Klára Křížková či Jindřiška Adamcová. Brožura, vydaná Vlastivědným kroužkem DDM v Telči, pak vedle drobných ukázek ze vzpomínek pamětníků přináší i statistický přehled jmen bezmála dvou desítek dětských obětí holocaustu v Telči. V krátkém emotivním přehledu začíná cesta těchto dětí datem narození a končí posledním známým bodem jejich života datem deportace z Terezína. Znovu zaznívají jména členů rodin Hahnových, Lauerových, Holzbauerových, Náglových, Turnovských, Steinových, Furchtových či Pollakových.

Výsledky svých pátrání představují děti z Telče ještě do 26. června v rámci výstavy, kterou v telčském muzeu připravily k 60. výročí konce II. světové války Muzejní spolek v Telči a zdejší pobočka jihlavského Muzea Vysočiny. Studentští realizátoři projektu "Zmizelí sousedé" avizují, že ve snaze odhalit osudy dalších dětí a rodin budou ve svém studiu archivních materiálů pokračovat.