MF Dnes, 4. 2. 2006

Studentka hledá zmizelé sousedy


Středočeský kraj

Eliška Venglařová pátrá po osudech Židů, kteří skončili v Terezíně a studovali na stejné škole jako ona. Projekt Zmizelí sousedé mapuje osudy Židů z českých a moravských měst a vesnic. Zapojili se do něj i studenti gymnázia v Mělníku.

Mělník

Na mělnickém gymnáziu studoval jen několik měsíců, pak ho nacisté odvlekli do koncentračního tábora.

Z Osvětimi se Rudolf Fluss, židovský chlapec s obyčejnými klukovskými zálibami, nikdy nevrátil. S velkou pravděpodobností zde zahynula celá jeho rodina. Stejně jako miliony dalších Židů. To všechno zjistila Eliška Venglařová, studentka mělnického gymnázia, která od září s několika dalšími spolužáky hledá informace o bývalých židovských studentech mělnického gymnázia. „Pátráme po židovských studentech, kteří u nás na gymnáziu studovali ve školním roce 1939-1940 a kteří studium museli kvůli norimberským zákonům ukončit a byli pak deportováni do ghetta Terezín,“ upřesňuje Venglařová. Mělničtí studenti se zapojili do projektu Zmizelí sousedé, který pořádá Vzdělávací a kulturní institut při pražském Židovském muzeu. Pracují ve skupinách a každý se věnuje osudům jednoho Žida, který dříve studoval na gymnáziu a skončil v koncentračním táboře. Eliška Venglařová pátrá v minulosti Rudolfa Flusse. Zajímá se o to, jak žil, s kým se kamarádil, co ho bavilo.

Židovskému chlapci zakázali nacisté studium už na začátku války. O tři roky později, v zimě roku 1943, ho nacisté odvezli do Mladé Boleslavi. Z Mladé Boleslavi do Terezína. A po sedmi dnech odjel vlakem do Osvětimi. Tady jeho život skončil. „Povedlo se nám vypátrat člověka, který s Rudolfem Flussem chodil během války do měšťanky,“ poukazuje na své úspěchy Eliška. Pamětník studentům ukázal i školní fotku, na které je i sám Rudolf Fluss. „Říkal, že když se dozvěděl, že Rudolfa odvezli nacisté, tak si k němu na fotku nakreslil křížek. Proto si pamatuje, že na fotce je to právě on,“ vysvětluje studentka. Pamětník také vyprávěl, jak hrál s Rudolfem stolní tenis nebo jak ho často navštěvoval i se svou maminkou, která byla švadlena a šila šaty pro Rudolfovu maminku. Podle jeho slov byl Rudolf tichý kluk. Ale informace, které se studentům povedlo o Rudolfovi získat, se na jednom místě rozcházejí. Spolužák Rudolfa Flusse tvrdí, že ho gestapo odvezlo už v červnu, když chodil do poslední třídy měšťanky. Studenti však vědí, že Rudolf začal chodit od září roku 1939 na mělnické gymnázium. „Tím je to ještě zajímavější, je to taková detektivní práce,“ říká Eliška. Studenti se také díky profesorce mělnického gymnázia Iloně Němcové, která jim s projektem pomáhá, dostali k úředním protektorátním zápisům o transportech Židů. Dozvěděli se tak, že Rudolf Fluss odjel 13. ledna 1943 z Mladé Boleslavi do Terezína. O sedm dní později už nastupoval do vlaku, který mířil do Osvětimi. Místo jména dostal číslo 597.

BARBORA ŘÍHOVÁ