27. 3. 2006 - (bra)

Výstava poputuje po celém Česku


Střední Čechy
Putovní výstava Zmizelí sousedé by měla být během letošního roku k vidění v mnoha českých i moravských městech mimo jiné i v Kutné Hoře, Mělníku nebo Mladé Boleslavi. „Studenti, kteří na projektu pracovali, měli možnost získat informace o osudech lidí, kteří byli součástí společenského života v jejich městech a pak náhle v době druhé světové války zmizeli kvůli tomu, že byli Židé,“ vysvětlila Marta Vančurová z Židovského muzea v Praze.

* Kdy vznikl projekt Zmizelí sousedé a proč?
Projekt Zmizelí sousedé vznikl již v roce 1999 z potřeby učitelů, kteří chtěli uchopit téma holokaust v jeho hloubce a nechtěli o něm vyučovat jenom jako o jednom z průvodních jevů druhé světové války.

* Je projekt úspěšný?
Do projektu se připojila zhruba stovka škol, z nichž polovina projekt dokončila. Z dvanácti nejlepších prací pak vznikla putovní výstava Zmizelí sousedé. * Kolik škol se zapojilo do nového projektu s názvem Pocta dětským obětem holokaustu? Projektu se v loňském roce účastnilo šest škol, letos se přihlásilo dalších deset, mimo jiné i mělnické Gymnázium Jana Palacha. Projekt je náročný, protože jde o práci založenou na pátrání v místě bydliště, nalezení místních pamětníků a dosud neznámých dokumentů a fotografií. Na závěr se z prací vytvoří webové stránky, brožurky nebo pamětní desky zaměřené na předválečný, válečný a poválečný život dětí označených norimberskými zákony za Židy.

* Jaké máte s výstavou plány do budoucna?
Obě výstavy, tedy Zmizelí sousedé i Pocta dětským obětem holokaustu, jsou přeloženy do angličtiny a plánujeme jejich putování po Spojených státech amerických, Itálii, jejich prezentaci v Českém centru ve Varšavě nebo v londýnském židovském muzeu.