MF Dnes, listopad 2006
Hledají zmizelé sousedy
ROK S ŽIDOVSKOU KULTUROU
Jak se zapojí středočeská města a obce do celostátního projektu? Uskuteční se přednášky, koncerty i výstavy.
Střední Čechy - Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Beroun a další středočeská města a obce se zapojí do celostátního projektu Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze.
V Kutné Hoře plánují přednášky i koncerty
Osudy židovských obyvatel si během letošního roku připomenou v Kutné Hoře. Místní občanské sdružení Kultura do města totiž připravilo celoroční program s názvem Rok židovské kultury v Kutné Hoře.
„Jeho cílem je připomenout historii a osudy místní židovské komunity, na kterou se šedesát let po válce už téměř zapomnělo,“ uvedl Marek Lauermann ze sdružení Kultura do města.
Od dubna do listopadu je naplánováno několik akcí, mimo jiné pietní akt k uctění obětí holokaustu z Kutnohorska, koncerty, videoprojekce nebo přednášky o lidech pocházejících zmístní židovské komunity, kteří se prosadili v umění, politice, vědě nebo podnikání.
„Chceme upozornit na to, že Židé nebyli pouze lidé, kteří umírali v koncentračních táborech, ale že to byly významné osobnosti, které se prosadily v různých oborech,“ vysvětlil Lauermann.
Ve spolupráci s kutnohorským gymnáziem sdružení také připravuje výstavu Nalezené tváře, která představí fotografie a další materiály, které připomenou osudy konkrétních lidí perzekvovaných během druhé světové války kvůli rasové příslušnosti.
V Mělníku pátrají po osudech židovských studentů
Studenti historického semináře na Gymnáziu Jana Palacha v Mělníku se zapojili do projektu Pocta dětským obětem holocaustu, který pořádá Vzdělávací a kulturní centrum při Židovském muzeu v Praze.
„Pátráme po osudech židovských studentů z našeho gymnázia, kteří byli z rasových důvodů během druhé světové války deportováni do ghetta Terezín, a museli proto na gymnáziu přerušit studium,“ upřesnila Ilona Němcová, která historický seminář vede. Na gymnáziu by měla být od konce května k vidění putovní výstava Židovského muzea Zmizelí sousedé, na které si návštěvníci budou moci mimo jiné prohlédnout výsledky pátrání mělnických gymnazistů.
Výstava by měla během léta doputovat i do Mladé Boleslavi. Na ní představí výsledky svého pátrání po mladoboleslavském Židovi studentka místní obchodní akademie.
„Napsala jsem ročníkovou práci o Ottu Seidlerovi, který jako malý chlapec prošel Terezínem i Osvětimí. Po skončení války se vrátil do Mladé Boleslavi, kde žije dodnes,“ uvedla studentka Lenka Nová. Poznamenala, že Otto Seidler po válce studoval na stejné škola, jakou nyní navštěvuje ona.
Osudem židovské komunity v Hostomicích na Berounsku se zabývá studentka Střední pedagogické školy v Berouně Tereza Mezková. „Navštívila jsem se školou Terezín, kde jsem si mohla dohledat, kdy Židé z Hostomic do Terezína přijeli a kdy je pak z Terezína odvezli do koncentračních táborů,“ upřesnila studentka Tereza Mezková.
V Hostomicích se také možná v budoucnu objeví památník Zmizelým sousedům.
„V Hostomicích žilo několik desítek Židů. Domnívám se tedy, že mnoho místních občanů má předky židovského původu a že bychom na ně proto neměli zapomenout,“ uvedl Petr Lachman z Hostomic na Berounsku.
|