09.11.2006: Mělník, Mladá fronta Dnes
Učitelka představila v Izraeli projekt o osudech Židů
Mělník
Jela do Izraele, aby se dozvěděla něco o Židech, antisemitismu a holocaustu. A aby tam představila projekt, na kterém v minulém školním roce pracovala se studenty mělnického Gymnázia Jana Palacha. "Pátrali jsme po osudech židovských studentů, kteří museli během druhé světové války opustit školu," vysvětlila profesorka gymnázia Ilona Němcová. Do Izraele se dostala prostřednictvím Památníku Terezín a ministerstva školství, které pořádají několik seminářů v Terezíně, Osvětimi a také v Izraeli, kde je památník obětí a hrdinů holocaustu Yad Vashem. Tam se mimo jiné nachází i Zeď spravedlivých, kde jsou vytesána jména všech lidí, jimž byl udělen titul Spravedlivý mezi národy. Celá řada nositelů tohoto titulu má v Aleji spravedlivých svůj strom. I touto zahradou se Ilona Němcová prošla. V Izraeli měla možnost ukázat pracovníkům památníku projekt s názvem Pocta dětským obětem holocaustu, který vyhlásilo Židovské muzeum v Praze a do kterého se gymnázium zapojilo.
Projekt uložila v izraelském památníku
"V minulém školním roce jsme se studenty pátrali po osudech židovských studentů na mělnickém gymnáziu, kteří museli studium kvůli židovskému původu přerušit," vysvětluje Němcová s tím, že výsledky pátrání ukázala pracovníkům izraelského památníku. Součástí památníku v Izraeli je i největší a nejobsáhlejší archiv dokumentů o holocaustu na světě. V něm je shromážděno více než 62 milionu stran dokumentů, přes 267 tisíc fotografií a několik tisíc dokumentárních filmů. A právě tam Ilona Němcová zanechala i projekt mělnického gymnázia. Studentům se povedlo vypátrat osudy sedmi mělnických Židů. Jednou z nich byla i Eva Metzgerová. "Eva studovala na místním reálném gymnáziu až do školního roku 1939-1940, kdy byla donucena gymnázium opustit. V té době chodila do sedmé třídy," vypráví Němcová. Eva se musela přestěhovat do Prahy. 15. května 1942 odjela i se sestrou a maminkou transportem z Prahy do Terezína, odkud pak v září 1943 odjela transportem do Osvětimi. Domů už se Eva nikdy nevrátila. "Studentům se podařilo navázat kontakt s Evinou kamarádkou, která v současné době bydlí ve Švédsku. "Napsali jí dopis a ona jim odepsala. V dopise vypráví o životě Evy Metzgerové, jak spolu v Mělníku hrály tenis nebo chodily do tanečních," říká Němcová.
Výstavu přeložili do angličtiny
Teď se z projektu vytváří plakát, který se stane součástí putovní výstavy. "Židovské muzeum je v kontaktu s mnoha školami v Česku, které se do stejného projektu jako my zapojily. Výstava je vytvořena právě z toho, co jednotliví žáci zjistili o osudech Židů na jejich školách," uvádí Němcová. Část výstavy je přeložena do angličtiny a nyní si ji mohou prohlédnout i zájemci v Americe.
BARBORA ŘÍHOVÁ