26. 1. 2007, zpráva ČTK

Výstava prací českých žáků o holokaustu zahájena ve Washingtonu


Washington/New York 26. ledna (zpravodaj ČTK)
Ojedinělá výstava prací žáků českých škol, kteří pátrali po osudech obětí nacistické zvůle za druhé světové války, doputovala do Washingtonu. Expozice s názvem Zmizelí sousedé mapuje především tragické životní příběhy židovského obyvatelstva českých a moravských měst.
Po Spojených státech cestuje výstava od loňského dubna. Na českém velvyslanectví ve Washingtonu byla ve čtvrtek slavnostně zahájena jako příspěvek k mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu připadajícímu na 27. leden, výroční den osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.
Výstava vznikla na základě projektu vyhlášeného pražským Židovským muzeem a občanským sdružením Zapomenutí. Školní mládež se pátráním po zmizelých sousedech seznamovala s válečnou historií míst, kde žije, a s židovským holokaustem. Na základě jedenácti vybraných prací pak byla vytvořena vzdělávací výstava, která již několik let putuje po České republice a od loňska po USA a Itálii.
V roce 2005 byla vyhlášena druhá fáze projektu, nazvaná Pocta dětským obětem holokaustu, která je věnována osudům židovských dětí za Protektorátu Čechy a Morava. Jejím smyslem je připomenout někdejší židovské žáky ze škol, které se do projektu zapojí. Výsledky této části pak mají být zařazeny do putovní výstavy.
Během tří dopoledních programů na českém velvyslanectví ve Washingtonu se s pracemi svých vrstevníků blíže seznámila asi stovka žáků místních škol. Zástupkyně ředitele Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze Marie Zahradníková jim také nabídla zprostředkování kontaktu s pamětníky českého původu, kteří tragédii holokaustu unikli a dnes žijí v USA. Pokud budou mít studenti zájem, mohly by vzniknout na americké půdě obdobné práce, sdělila ČTK kulturní rada velvyslanectví Vilma Anýžová.