27. 1. 2007: Jihlava, MF dnes

Židé uctili oběti holokaustu


Prosebný žalm a kaddiš, smuteční modlitba za zemřelé, zněly včera dopoledne neokázalou obřadní síní jihlavského židovského hřbitova. Zástupci náboženské obce a představitelé kraje si zde pietním aktem připomenuli 27. leden 1945, den, kdy největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi osvobodila Rudá armáda.
Pietní vzpomínky se zúčastnili také André Spitzer z Jihlavy a Jiří Koref z Havlíčkova Brodu, muži, kteří holokaust zažili na vlastní kůži. „Prošel jsem Terezínem, Osvětimí, Kauferingem a Dachau, odkud jsme byli osvobozeni 29. dubna 1945 americkou armádou. Vážil jsem tehdy ve svých 18,5 letech 32 kilogramů. To hovoří za všechno,“ řekl osmdesátiletý Spitzer.
Nacisté mu zavraždili prakticky všechny členy rodiny, sám prodělal v koncentráku mimo jiné skvrnitý tyfus. Brodský lékař Koref zase strávil jako dítě dva roky v terezínském ghettu, přežil jen díky šťastným okolnostem. „Neustálý strach o život se ukládal do dětského organismu a poznamenal mě na celý život,“ přiznal pětasedmdesátiletý muž.
V Jihlavě za první republiky žilo 1200 Židů, nacistické běsnění jich přežilo jen několik desítek. Nyní zde žijí poslední jedinci.
„Je to smutné. Známe to z Brna, kde měla židovská obec před válkou 14 tisíc lidí, zpět se vrátilo osm set,“ konstatoval brněnský rabín Moshe Chaim Koller.
Hejtman kraje Miloš Vystrčil věří, že zájem o poznání holokaustu se zvyšuje hlavně u mladých lidí.
„Je nutné předávat vědomí o těch událostech mezi střední a mladou generaci. Loni jsem tady říkal, že se nám to vůbec nedaří, letos mám pocit, že jsme v tom přece jen o kousek dál postoupili,“ řekl hejtman. Důkazem je pro něj školní projekt Zmizelí sousedé, který se zabývá právě mapováním obětí holokaustu.
V kraji se do něj zatím zapojili školáci například v Telči, Chotěboři, či Štokách. „Holokaust byl produktem šílené filosofie o nadřazenosti jednoho člověka nad druhým,“ připomněl náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík.

Tomáš Blažek