13. 2. 2007: Divišov, MF dnes
Děti pátraly po osudech Židů
V divišovské synagoze včera začala putovní výstava Zmizelí sousedé
Divišov
Sousedy, kteří se nevrátili z koncentračních táborů, hledaly děti ze Základní školy v Divišově na Benešovsku. Zapojily se totiž do projektu Zmizelí sousedé a včera otevřely v divišovské synagoze výstavu. Dvacet panelů je věnováno židovským obětem holocaustu. Každý z panelů vyrobily děti ze škol z celé České republiky. „V loňském roce jsme byli s žáky osmých a devátých tříd na exkurzi v Památníku Terezín. Jelikož jsem o projektu věděla a viděla jsem, že je téma zaujalo, zeptala jsem se jich, zda by se nechtěly také zapojit,“ vysvětlila učitelka divišovské školy Vendula Zimová. Učitelé fungovali jako koordinátoři, materiály shromažďovaly děti. „Nejprve jsme byli osloveni, jestli bychom nepomohli jen s vernisáží, ale nakonec nás to tak zaujalo, že jsme se také připojili,“ řekla Denisa Srbová ze sedmé třídy.
Oslovily šest pamětníků
„Chodily jsme za pamětníky, kteří nám vyprávěli spoustu zajímavých věcí. Dřív jsem o židovství v Divišově moc nevěděla. Nejvíc mě zaujalo vyprávění o odsunech a příběhy z koncentračních táborů,“ poznamenala Denisa.
Se svou spolužačkou od ledna obešly asi šest pamětníků. „Někteří pamětníci nám rádi vyprávěli, ale někteří o tom mluvit nechtěli. Musely jsme také nahlédnout do kroniky a starých knih,“ popsala Kristýna Zákostelská.
O divišovských Židech je v synagoze zatím jen vitrína. Děti ale chtějí projekt dotáhnout do konce a vytvořit panel stejně jako žáci z jiných škol. Ten by se pak připojil k výstavě v jejím dalším putování. „Panely z ostatních škol jsou od žáků, kteří měli štěstí, že od pamětníků získali obrazové materiály. Máme více informací, než je tu nyní vystaveno, a tak doufáme, že vytvoříme vlastní panel nebo publikaci,“ doplnila Zimová. Uspořádat výstavu o osudech Židů se škole přímo nabízelo. Kromě synagogy, kterou se podařilo před třemi lety zrekonstruovat, je tu i židovský hřbitov. „Máme tu hřbitov, který je zajímavý, ale hrozně opuštěný. Chtěla bych uspořádat akci, při níž by se zde prořezalo křoví, uklidily odpadky a pověsila by se sem cedule pro turisty, aby toto místo mohli vnímat a zastavit se tu,“ podotkla návštěvnice výstavy Brigita Hertlová, která se o židovství zajímá už několik let.
„Chtěla bych vytvořit důstojnou památku lidem, kteří si svůj osud nezasloužili,“ dodala.
Projekt Zmizelí sousedé vybízí mladé lidi ve věku od 12 do 18 let k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Akce byla oficiálně vyhlášena pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky v rámci konference Fenomén holocaust Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1999. Jeho koordinátorem je Vzdělávací a kulturní centrum židovského muzea v Praze ve spolupráci s občanským sdružením Zapomenutí.
Výstava bude v divišovské synagoze do 16. března.
MARKÉTA BUŠKOVÁ