DEN VZPOMÍNEK, 27. 1. 2005
Zpráva ke vzpomínkovému setkání v Senátu Parlamentu ČR dne 27. 1. 2005
U příležitosti 60. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim v roce 1945 se uskutečnilo dne 27.1. 2005 v Senátu Parlamentu České republiky první oficiální vzpomínkové setkání k uctění Dne památky obětí holocaustu a zabránění zločinů proti lidskosti V 10:00 hodin byla na vnější zdi Pinkasovy synagogy v Praze 1, Široké ul. odhalena Pamětní deska nositelům ocenění Památníku Jad Vašem v Jeruzalémě „Spravedliví mezi národy“. Ocenění jim bylo uděleno za záchranu životů pronásledovaných Židů.
Ve 14:00 se uskutečnilo vzpomínkové setkání v budově Senátu České republiky, na Valdštejnském náměstí v Praze.
PROGRAM
K tomuto výročí hosty uvítal místopředseda Senátu Doc. JUDr. Petr Pithart, v hlavním projevu zdůraznil nutnost nezapomínání předseda Poslanecké sněmovny PhDr. Lubomír Zaorálek, dále promluvil PhDr. Karel Holomek za romskou komunitu, za nemocného Dr. Miloše Hájka, nositele titulu Spravedliví mezi národy přečetl výtah z jeho zaslaného příspěvku moderátor Jakub Železným, za židovskou komunitu vystoupil Oldřich Stránský, předseda České rady obětí nacismu.
V závěru byl nabídnut prostor k prezentaci některých studentských prací, které vznikly v poslední době v rámci projektů Zmizelí sousedé a Pocta dětským obětem holocaustu.
Studenti z Gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni pod vedením profesorky Moniky Stehlíkové představili projekt SPOLUŽÁCI (úvodní brožurku), ve kterém pátrají po osudech židovských žáků jejich školy, kteří museli školu opustit v době protektorátu a většinou prošli koncentračními tábory. Studenti z Obchodní akademie v Chotěboři představili svůj projekt Chotěbořští zmizelí sousedé (vedoucí profesor Petr Adam), a svou prezentaci doprovodili nabídkou katalogu Osud rodiny Ludmily Lobnerové (Chotěbořští zmizelí sousedé).
Obě práce vznikly na základě informací nalezených v dané lokalitě, ale jejich vedení je odborně podložené mj. díky sebevzdělávání učitelů (a jejich neformálnímu přístupu) na seminářích Jak vyučovat o holocaustu a účasti obou skupin na přednáškách a dílnách Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea (VKC ŽM - Martina Sládková a Marie Zahradníková, Blanka Rozkošná). Nově získané poznatky, zaujetí a změna postojů účastníků (zmírnění utrpení přeživších, sebereflexe studentů, svědků a tzv. „přihlížejících“) jsou výsledkem práce jednotlivých učitelů na dlouhodobém vzdělávacím projektu za koordinační a metodické podpory projektu Zmizelí sousedé (VKC ŽM a o.s. Zapomenutí ). Sdružením Zapomenutí byla financována z grantu MŠMT Pocta dětským obětem holocaustu (Zmizelí sousedé) brožurka Spolužáci (autoři - plzeňská skupina, 2000 ks) a Chotěbořští zmizelí sousedé (OA Chotěboř, 2000 ks).
Tyto výstupy jsou sice dílem jen malé skupiny studentů, zasáhnou však daleko širší okolí (akce v Senátu se účastnilo téměř 200 lidí). Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze a sdružení Zapomenutí usiluje o prezentaci všech studentských prací putovní výstavou uspořádanou z výsledků prací studentů, distribucí výstupů na seminářích pro učitele i pro více než 5 000 žáků a studentů, které navštíví během školního roku VKC ŽM.
Program byl uzavřen vystoupením Jiřího a Dominiky Hoškových (E.Bloch: Jewish song D.Popper: Svita pro dvě violoncella (výběr) a nakonec slavnostním přípitkem Prof. Ludevíta Végha.
|