ZPRÁVA O PROJEKTU 2004

Cílem projektu je nabídnout studentům a žákům ve věku od 12 do 18 let možnost formulace nových otázek (situace jedince před vznikem protektorátu, v době nacismu a situace po roce 1945, společenská a vlastní reflexe těchto událostí, identita apod).

Studenti a žáci získávají nezprostředkované informace postupně a přiměřeně jejich věku, zralosti a schopnosti chápat. Důležité je svědectví konkrétních pamětníků a svědků z místa jejich bydliště, nejlépe prarodičů nebo jejich přátel.

Projekt skýtá možnost ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze (VKC ŽMP) dávat si postupně načerpané vjemy do souvislostí a přispět k dokumentaci holocaustu záchranou dokumentů a fotografií. Vychází z dlouholeté spolupráce s učiteli a z charakteristických českých a zcela místních možností a zdrojů. Práce vznikají na základě informací nalezených v dané lokalitě, ale jejich kvalita je zaručena díky neformálnímu přístupu lektorů a učitelů k dalšímu vzdělávání na seminářích Jak vyučovat o holocaustu Památníku Terezín a VKC ŽMP (a koordinační a metodická podpora projektu VKC ŽMP a o.s. Zapomenutí ). Tyto výstupy jsou sice dílem jen malé skupiny studentů, zasáhnou však daleko širší okolí. Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze a sdružení Zapomenutí usiluje (v závislosti na finančních prostředcích) o prezentaci všech studentských prací mj. putovní výstavou uspořádanou z výsledků prací studentů, studentskou prezentací a distribucí výstupů na seminářích a akcích VKC ŽMP pro více než 5 000 žáků a studentů ročně.

Autorům jde o připomenutí památky zapomenutých osudů prezentacemi a navazujícími aktivitami ve škole, obci, na celostátní a mezinárodní úrovni. (Přehled vývoje projektu do roku 2003: 2000 – první sborník, 2001 – film ČT, 2002 – vznik putovní výstavy složené z ukázek 12 různých studentských prací (do r. 2003 navštívila přes 25 míst), 2003 – první regionální sborník ZŠ Litomyšl, postupně vznik 4 kopií výstavy).

Zmizelí sousedé jsou vlastně metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MŠMT na základní, střední, gymnaziální i střední odborné úrovni. Jde o dlouhodobý autorský studentský projekt na klíčové průřezové téma, spoluvytvořený pilotními českými školami „zdola“. Od roku 2003 má paralelu ve slovenském projektu Stratení susedia (Nadace Milana Šimečku).

Programy VKC ŽMP
Než se pustíte do práce na projektu, jako inspirace i zdroj prvotních informacích Vám nabízíme interaktivní programy VKC ŽMP Holocaust v dokumentech a Reflexe. Dílna Hanin kufřík nabízí také postupy, které můžete později v projektu uplatnit. Více na stránkách VKC Židovského muzea v Praze.

Výstupy projektu v roce 2004
V roce 2004 byly vytištěny o projektu barevné plakáty – kopie prvních osmi panelů výstavy, zajištěn dotisk katalogu k výstavě Zmizelí sousedé, letáček o projektu Spolužáci Gymnázia Mikulášské náměstí v Plzni a Obchodní akademie v Chotěboři, výstavu bylo možno shlédnout celkem na 16 místech. Na mnoha místech ji doprovodila místní nová práce (Lipník nad Bečvou, Rychnov nad Kněžnou, Bio Illusion Praha, Chotěboř, Jubilejní synagoga Praha, Letohrad), byla vytištěna základní metodická publikace k projektu (zejména pro učitele, ale i pro případné jednotlivce – žáky a studenty) celkem v počtu 4 000 ks, zpracována Prezentace na CD ROMu v Power Pointu, kterou průběžně doplňujeme a lze ji využít i jako inspiraci pro začátek projektu ve školách.

Další aktivity k rozvíjení projektu
Koordinace jednotlivých školních projektů Sokolov – vznik regionálního průvodce sokolovskými židovskými památkami, vznik nových prací: Nové město nad Metují, Soběslav, Plzeň, Chotěboř, ZŠ Náměstí svobody Praha 6, SPŠ Evropská Praha 6, Lomnice u Tišnova, Nová Paka.

Čtyři putovní kopie výstavy Zmizelí sousedé
Propagaci projektu od roku 2003 pomáhají již čtyři verze výstavy o projektu, kopie na stojanech = typ A a B (135/85 a 135/80). Typ C je 50/100 a typ D = A3. Ke dvanácti základním panelům výstavy je často připojena prezentace místních škol.

Typ A
Brno, Lipník, Hustopeče, Hranice, Krnov, Olomouc, Letohrad

Typ B
do června 04 – dlouhodobě v Muzeu Ghetta v Památníku Terezín, Bio Illusion Praha, Stránčice, Rychnov nad Kněžnou, Letohrad, Heřmanův Městec, Chotěboř, Žatec.

Typ C
Jubilejní synagoga v Praze. Ve spolupráci s Pražskou židovskou obcí: Artur Avnon, velvyslanec státu Izrael v Jubilejní synagoze

Den židovské kultury, 5. září 2004

Organizace podílející se na projektu
Ukrývané dítě – organizační podpora projektu, Památník Terezín – návštěvy škol, databáze obětí, Pražská židovská obec, Federace židovských obcí v ČR – pamětníci, Festival 9 bran, Teologická fakulta Olomouc, Pedagogická fakulta Univerzty Palackého Olomouc, Sdružení na obnovu synagogy Krnov, Knihovna Praha 2 Dittrichova ul., Jičín, Nová Paka, Stará Paka, Hořice, Lipník, Hustopeče, Hranice, Krnov, Beroun, Kostelec nad Orlicí, Městský úřad Stránčice, Baševi o.s., Moravská Brána o.s., Phoenix Telč, Sunfilm Spiralproduction (Hartmanice a Litomyšl – projekt Kamerou očima dětí), Jihomoravský kraj

Zahraniční spolupráce na projektu:
Nadace Milana Šimečku Bratislava (vlastní projekt Ztracení susedia), Centrum pro občanské vzdělávání (CEO) Varšava

Finanční podpora:
MŠMT a MK ČR, Česká rada pro oběti nacismu, NFOH, Městská část Praha 1, MHMP, Int. Task Force, American Jewish Distribution Committee, Int. Visegrad Fund

Média:
Reflex, Respekt, ČRO 6, Lidové noviny, MF Dnes, regionální noviny, JTA, Obecní noviny ŹOP, Newsletter Židovského muzea v Praze

Tento projekt vznikl ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze, na základě spolupráce s partnery projektu, o.s. Zapomenutí a Ukrývané dítě.