Zmizelí sousedé ve Svitavách

Hledání hvězdy Davidovy (HHD)

Cyklus přednášek a kulturních programů, které připravuje na měsíc duben Městské muzeum a galerie ve Svitavách ve spolupráci s Gymnáziem ve Svitavách, Střediskem kulturních služeb ve Svitavách a DOcela MAlým divadlem Radky Obloukové navazuje tématicky na stálou expozici HHD – Oskar Schindler, Spravedlivý mezi národy.

Cílem našeho projektu Hledání Hvězdy Davidovy je právě snaha o připomenutí historie ne tak dávné. Všichni pamětníci holocaustu, kteří navštívili Svitavy v rámci tohoto cyklu v minulých letech se shodli, že nebezpečí opakování těchto hrůz je i dnes aktuální s nastupujícími projevy antisemitismu. A také, že »k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic«.



Program:

1. 4. – 30. 4.
Výstava ZMIZELÍ SOUSEDÉ
31. 3. v 17 hod. Vernisáž
Městské muzeum a galerie
Projekt Židovského muzea v Praze s názvem „Zmizelí sousedé“ vybízí mladé lidi (ve věku 12-18 let) k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Jde o samostatný literárně - dokumentační projekt pro žáky základních a středních škol, který byl oficiálně vyhlášen pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky v rámci Konference Fenomén holocaust Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1999. Výstavu tvoří 20 panelů, pojednávajících o židovských rodinách z různých míst České republiky, které zmizely v průběhu 2. světové války. Na výstavě bude zahájen projekt Zmizelí sousedé pro město Svitavy.

1. 4. v 17 hod.
Kinokavárna Galaxie
Filmy s tématikou holocaustu
NICKYHO RODINA
Tímto filmem Mináč definitivně uzavírá cyklus Wintonovských filmů. Od roku 2002 se objevilo mnoho nových „Wintonových dětí“, takže jeho rodina se rozrostla na 5 700 lidí s jedinečnými osudy. Vedle autentických dokumentárních záběrů, fotografií a záznamů vzpomínek, jsou součástí filmu také hrané scény rekonstruující průběh konkrétních událostí a evokující emocemi nabitou atmosféru příběhu.

1. 4. BESEDA S MATEJEM MINÁČEM
Beseda s autorem filmů Všichni moji blízcí (1999), Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002), který, jste měli možnost zhlédnou v loňském roce a také filmu Nickyho rodina. „Do největší rodiny na světě, do Nickyho rodiny, nepatří jen tisíce lidí, kteří za svůj život vděčí Nicholasi Wintonovi, ale i všichni ti, kteří chtějí s naším světem něco pozitivního vykonat,“ říká režisér Matej Mináč.

2. 4. v 19,30 hod.
Kino Vesmír Filmy s tématikou holocaustu
NICKYHO RODINA
Režie: Matej Mináč, 96 min.

5. 4. v 19 hod.
Kinokavárna Galaxie
Filmy s tématikou holocaustu
ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO LOTYŠSKA
První díl mezinárodně uznávaného čtyřdílného dokumentárního filmového cyklu, jehož autorem je historik a politolog Lukáš Přibyl. Zapomenuté transporty do Lotyšska vznikly již v roce 2007 a líčí snahu o normální život rodin v ghettu v Rize a konfrontuje jej s vnuceným egoismem mužů v nedalekém vyhlazovacím táboře. .

11. 4. v 19 hod.
Fabrika Svitavy
DIVADLO CONTINUO THEATRE: OBĚŤ
Autorský projekt Ivana Jurečky v režii Pavla Štourače zpracovává téma lékařské i lidské etiky v mezní životní situaci. Vypovídá o genezi opojení mocí, o otázkách smysluplnosti či nesmyslnosti lidského utrpení, o lidské odvaze i zbabělosti.
Inspirací pro vznik inscenace se staly události v koncentračním táboře Osvětim na konci druhé světové války, životní příběh Josefa Mengeleho a zejména rozhovory s žijícími pamětníky, bývalými vězni koncentračního tábora. Tvůrci inscenace tímto děkují paní Erice Bezdíčkové, paní Martě Kottové a panu Adolfu Burgerovi za jejich osobní svědectví a cenné konzultace při přípravě inscenace.

12. 4. v 19 hod.
Kinokavárna Galaxie
Filmy s tématikou holocaustu
ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO BĚLORUSKA
Druhý díl čtyřdílného dokumentárního cyklu historika a politologa Lukáše Přibyla – Zapomenuté transporty do Běloruska - vznikl v roce 2008. Ze sedmi tisíc Židů deportovaných z Terezína do Běloruska přežilo dvacet dva. Většina díky odporu a boji se zbraní v ruce. Až na výjimku to byli muži.

16.– 17. 4.
Poznávací zájezd
KRAKOV
Dvoudenní poznávací zájezd pro zájemce z řad veřejnosti o historii období holocaustu i židovství obecně. S odborným průvodcem navštívíme fabriku Oskara Schindlera, kde bylo v loňském roce otevřeno muzeum krakovského ghetta, projdeme židovské město a synagogy. Druhý den věnujeme prohlídce historického města Krakov, hradu Wawel, katedrály i podzemních hrobek polských králů.

19. 4. v 19 hod.
Kinokavárna Galaxie
Filmy s tématikou holocaustu
ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO ESTONSKA
Třetí díl čtyřdílného dokumentárního cyklu historika a politologa Lukáše Přibyla – Zapomenuté transporty do Estonska z roku 2008 vypráví o deportacích, odkud se vrátily jen ženy. Fascinující příběh dívek, které dokázaly přežít díky mladistvé naivitě a neustálé vzájemné pomoci.

26. 4. v 17 hod.
Kinokavárna Galaxie
Filmy s tématikou holocaustu
ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO POLSKA
Poslední díl čtyřdílného dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty do Polska vznikl v roce 2009. Soustředí se na psychiku lidí na útěku, kteří se museli pořád skrývat, neustále předstírat, ze dne na den měnit identitu.
BESEDA S LUKÁŠEM PŘIBYLEM
Po promítnutí filmu bude následovat beseda s autorem celého dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty. Lukáš Přibyl strávil během deseti let práce na Zapomenutých transportech (do Estonska, Lotyšska, Běloruska a Polska) tisíce hodin historickým výzkumem. Zapomenuté transporty mapují systematicky konkrétní oblasti Evropy a navíc zkoumají různé modely přežití v extrémních podmínkách, svědci v nich často s obdivuhodným optimismem a humorem popisují „normální život“ v ghettu, první lásky, útěky, velmi často i boj o holý život. Zapomenuté transporty nabízí na rozdíl od ostatních filmů o tomto období jedinečné historické informace, které mizí s postupně odcházející generací, jež holocaust zažila. Autor pracuje jen s autentickými a často dosud neznámými materiály, které našel osobně v archivech nebo u nejrůznějších lidí.

28. 4. v 17 hod.
Městské muzeum a galerie
Přednáška
OSKAR SCHINDLER – SPRAVEDLIVÝ MEZI NÁRODY
Rozporuplný život ve světě nejznámějšího svitavského rodáka. Oskar Schindler byl za svého života i po své smrti v roce 1974 zatracován, kritizován, na druhé straně získal řadu mezinárodních ocenění a uznání. Kdo vlastně byl?
Přednáší historik Radoslav Fikejz.