KONFERENCE PROJEKTU ZMIZELÍ SOUSEDÉ






»» otevřít PŘIHLÁŠKU

»» otevřít PROGRAM STUDENTSKÉ KONFERENCE

»» TISKOVÁ ZPRÁVA

»» zdravice Martina Fencla



Metodiky k nově prezentovaným plakátům u příležitosti Konference k projektu Zmizelí sousedé k 10. výročí projektu:
Byšice (jejich web), Bzenec (jejich web), Divišov (jejich web), Havlíčkův Brod, Heřmanův Městec (jejich web), Olomouc (jejich web), Velký Újezd (jejich web)



Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí účastníci projektu Zmizelí sousedé,

v loňském roce uběhlo již 10 let od slavnostního vyhlášení projetu Zmizelí sousedé. První sborník prací ale vznikl až o rok později, v roce 2000.

Během těchto let se do projektu zapojily desítky škol a stovky žáků. A právě tyto účastníky bychom rádi pozvali na studentskou konferenci Zmizelí sousedé "po deseti letech". Během dvoudenní konference představí bývalé i současné badatelské týmy výsledky svých prací. Rovněž budou slavnostně představeny nové panely. První den bude věnovaný prezentacím týmů, druhý den bude připraven kulturní program.

Pokud byste se se svým badatelským týmem chtěli na konferenci o své zkušenosti podělit, odpovězte nám, prosím, na tento e-mail do 30. 9. 2010 a zašlete nám jako přílohu přihlášky členů.

Pokud nechcete na konferenci prezentovat své vlastní zkušenosti, ale rádi byste tuto příležitost využili k diskusi se zkušenějšími kolegyněmi a kolegy, nebo pokud vás téma konference zaujalo, pošlete nám rovněž přihlášku.

Poznámka:
Pořadatelé zajistí účastníkům projektu Zmizelí sousedé ubytování ve vícelůžkových pokojích ze dne 1. na 2. listopadu 2010. Nutné je vyplnit přihlášku a zaškrtnout "mám zájem o ubytování". Sdělte také počet účastníků a po jakých skupinkách jste se ochotni ubytovat (1 vedoucí zvlášt, 3 účastníci spolu). Každá skupina může být reprezentována maximálně 3 účastníky.
Náklady na cestu a stravu si každý účastník hradí sám.
Ostatním účastníkům jsme schopni ubytování v Praze rezervovat.

S pozdravem
Marta Vančurová, o.s. Zapomenutí
Koordinátorka projektu
martavan@gmail.com, 603 147 074



TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 26. října 2010

Zmizelí sousedé po deseti letech

Studentská konference projektu Zmizelí sousedé pořádaná Židovským muzeem v Praze ve spolupráci s o. s. Zapomenutí

1. a 2. listopadu 2010

New York University v Praze, Richterův dům, Malé náměstí 11, Praha 1
www.jewishmuseum.cz; www.zmizeli-sousede.cz

V loňském roce uběhlo deset let od slavnostního vyhlášení projetu Židovského muzea v Praze Zmizelí sousedé. Židovské muzeum ve spolupráci s o. s. Zapomenutí při této příležitosti pořádají 1. a 2. listopadu 2010 studentskou konferenci Zmizelí sousedé po deseti letech, která se bude konat v prostorách New York University v Praze. Na tuto konferenci jsou zváni především žáci a studenti, kteří se do projektu aktivně zapojili. Rovněž bychom rádi pozvali všechny příznivce a přátele projektu. Během dvoudenní konference představí vybrané bývalé i současné badatelské týmy výsledky svých prací v podobě panelů, videodokumentů a audiovizuálních webových prezentací. Také budou slavnostně představeny nové panely, které vznikly v posledních dvou letech. První den bude věnovaný prezentacím týmů a jejich způsobům realizování projektu. Na druhý den bude připraven kulturní program pro účastníky projektu včetně možné prohlídky expozic Židovského muzea v Praze a diskuse s režisérem dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty Lukášem Přibylem. Rovněž bude prezentován unikátní multimediální projekt Zmizelí sousedé, zmizelá ulice Jihlavy studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava, který vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem a Státním okresním archivem Jihlava.

"Když byl projekt před jedenácti lety vyhlášen, neměli jsme vůbec představu o tom, jak úspěšný projekt to bude. Každoročně se do něj přihlásí přibližně desítka nových škol. Projekt má úspěch i v zahraničí," říká vedoucí Vzdělávacího a kulturního centra Miroslava Ludvíková. "Konference představuje nejrůznější výsledky vybraných badatelských týmů, minulých i současných. Některé týmy volí tradiční formu prezentace bádání - výstavní panel, jiné naopak dají přednost moderním technologiím a natočí film či audiovizuální prezentaci. Důležité je, že vše tvoří sami žáci a pedagog funguje jen jako jakýsi koordinátor a poradce. Vzdělávání lze přirovnat k pěstování vína. Celý rok se o hrozny staráte, zaléváte je, věnujete jim mnoho času, ale nikdy až do první sklenky nevíte, jaký ten který ročník bude. A stejné je to i s žáky. Snažíte se je vychovávat v dobré lidi a vštěpovat jim správné hodnoty. Ale do doby, kdy budou žáci vrženi do života, nebudeme vědět, jak se v něm osvědčí. Doufám, že ti, kteří se do projektu Zmizelí sousedé zapojili, budou vnímavější k problematice rasismu, xenofobie a dalším sociálním problémům," dodává Ludvíková. Literárně-dokumentační projekt Židovského muzea v Praze Zmizelí sousedé, vyhlášený v roce 1999 pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, vybízí mladé lidi ve věku od 12 do 18 let k pátrání po židovských sousedech, kteří z místa, kde žijí, zmizeli převážně v období 2. světové války. Do projektu se do dnešního dne zapojily desítky škol a stovky žáků u nás i v zahraničí. Ke dni konference vzniklo celkem 31 panelů z různých českých a moravských škol. Souběžně s tímto projektem probíhají v desítkách lokalit místní výstavy inspirované projektem Zmizelí sousedé a na Slovensku dokonce samostatný projekt Strateni susedia. Výstava byla k vidění v mnoha zemích celého světa - např. v Itálii, Německu, Velké Británii, USA či Kanadě. V listopadu 2008 ocenila tento projekt Židovského muzea též Evropská komise v Bruselu cenou Zlatá hvězda aktivního evropského občanství v rámci programu Evropa pro občany.

Účast je otevřena i těm, kteří se do projektu nezapojili. Novináře prosíme o ohlášení na e-mailu miroslava.ludvikova@jewishmuseum.cz

Kontakty:
Noemi Holeková, Židovské muzeum v Praze, odd. publicity a rozvoje, tel. 221 711 581; 603 867 285, e-mail: noemi.holekova@jewishmuseum.cz



ZDRAVICE PRO KONFERENCI ZMIZELÍ SOUSEDÉ PO DESETI LETECH

Milí přátelé,

zdravím Vás ze švýcarského Curychu. Jsem rád, že se alespoň tímto způsobem mohu podělit o své zážitky z projektu Zmizelí sousedé a také poděkovat všem, kdo se podíleli a stále podílejí na jeho realizaci.

Když jsem se v roce 1999 dozvěděl o projektu Zmizelí sousedé, napadalo mě, že bych se mohl zúčastnit a zabývat se tématem židovských hřbitovů. Chtěl jsem putovat krajinou, nacházet zapadlé hřbitůvky a ta krásná místa fotografovat (myslel jsem si tehdy, že mám na focení talent). Přišlo mi, že židovské hřbitovy jsou tak nádherné, že by se moje práce vlastně mohla obejít bez konkrétních osudů oněch zmizelých sousedů.

Jenže psát pomníčky o pomníčcích je zbytečné a postupně to začalo docházet i mně. Zapadlé židovské hřbitovy jsou krásné a tajemné asi i proto, že zde visí ve vzduchu desítky a stovky příběhů těch šťastnějších z našich bývalých sousedů. A právě o těchto příbězích má smysl psát.

Moje práce nakonec představovala dost nesourodý mix: Fotografie židovských hřbitovů na Berounsku, útržky z jejich historie a pak několik vzpomínek místních pamětníků na své předválečné židovské sousedy. Zkoušel jsem také hledat informace v kronikách a matrikách, ale vlastně jsem nevěděl, co přesně hledám a podle toho vypadaly i výsledky mého archivářského bádání. Nu, nebyl jsem zcela spokojen se svým výkonem.

O to větší pak bylo moje překvapení, že se i moje práce stala součástí prvního sborníku prací o zmizelých sousedech. Jenže tím to nekončilo. Následovala debata v rádiu, návštěva u pana prezidenta Havla, natáčení televizního dokumentu, putovní výstava, která cestovala po světě. Další úžasné zážitky a zkušenosti. Nakonec jsem slavil díky své účastí na projektu úspěch i o čtyři roky později u ústních přijímacích pohovorů na historii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pány profesory zmínka o projektu velmi zaujala a dali mi 50 z 50 bodů.

Doteď mě fascinuje, kolik energie musela paní Vančurová a lidé kolem ní do prezentace projektu vložit. Přišlo mi, že si takovou péči a slávu já sám úplně nezasloužím. Snad ostatní, jejichž práce byly podle mě většinou daleko lepší, ale já? Až postupem času mi došlo, že na všech těch pracích je důležitý hlavně fakt, že vůbec vznikly. Je skvělé, že studenti vytvářejí práce, kde historii nepředstavuje jen popis událostí s přiřazeným datem, ale opravdové příběhy reálných osob - konkrétní osudy. Navíc práce, které inspirují další a další, aby se pokusili o něco podobného.

Hrozně by se mi líbilo, kdybych mohl svou zdravici uzavřít vzletným prohlášením: "Projekt Zmizelí sousedé stál na počátku mé odborné dráhy historika." Bohužel nemůžu. Místo na historii jsem se nakonec dal na stavařinu. Dějiny, a to jak ty velké tak ty malé, mě ale stále nesmírně zajímají. Jsou podstatnou součástí mého pohledu na svět a projekt Zmizelí sousedé na tom určitě nese svůj podíl.

Martin Fencl