Putovní výstava s názvem Zmizelí sousedé navazuje na stejnojmenný projekt Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, který běží od roku 2000 a nabízí studentům a žákům ve věku 12 až 18 let možnost získat informace o osudech židovských obyvatel, kteří byli součástí společenského života českých a moravských obcí a náhle zmizeli především v době druhé světové války z bezprostředního sousedství předchozích generací. V současné době se na projektu podílí zhruba 100 škol v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Dvanáct nejlepších prací tvoří současné jádro výstavy.
Výstavu zahájí vystoupení lektorky Evy Kuželové, která představí základní koncept výstavy a její dosavadní historii. Hostem vernisáže bude prof. Ludvík Bass z australského Brisbane, spisovatel a fyzik světového významu, jež je vnukem dlouholetého místostarosty kutnohorské Židovské obce Aloise Basse.
Vernisáž výstavy je spojena s přednáškou Židovské zvyky a tradice, vedenou Mgr. Martou Novotnou, koordinátorkou programů v Nadačním fondu obětem holocaustu, jež působí jako lektorka židovských zvyků a tradic ve VKC Židovského muzea v Praze.
Výstava potrvá do 2. 6. 2006
Výstava se koná v rámci projektu Rok židovské kultury v Kutné Hoře,
který je součástí celoročního programu oslav
"Roku s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze"
Cílem dvouhodinového semináře je předložit účastníkům stručný nástin nejvýznamnějších svátků židovského roku a s nimi spojených zvyků a tradic. V celkové koncepci projektu Rok židovské kultury v Kutné Hoře spočívá význam semináře zejména v zasazení konkrétních událostí a historie kutnohorské židovské komunity do kontextu obecných židovských zvyků a tradic.
Lektorka:
Mgr. Marta Novotná, pracuje jako koordinátorka programů v Nadačním fondu obětem holocaustu a zároveň působí jako lektorka židovských zvyků a tradic ve VKC Židovského muzea v Praze.
Součástí semináře bude prezentace knih vydaných Židovským muzeem v Praze, jež jsou tematicky zaměřeny na dějiny, tradice a zvyky židovského národa.
Večer se uskuteční koncert klezmer skupiny Eljazzer, která vychází z jazzového pohledu na židovskou hudbu, blízkému zvláště současnému americkému klezmeru, hlásí se ovšem také k balkánské a chasidské hudební tradici. Koncert začíná od 20 hodin v Divadelním klubu.
Seminář i koncert se konají v rámci projektu Rok židovské kultury v Kutné Hoře,
který je součástí celoročního programu oslav
"Roku s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze"
Více o
projektu Rok židovské kultury v Kutné Hoře