Ve dnech 20. srpna až 29. září probíhá v losangelském muzeu holocaustu výstava Zmizelí sousedé, za účasti Mgr. Petra Adama (vedoucí chotěbořského projektu). Nedílnou součástí této expozice pražského Židovského muzea je i panel vytvořený studenty chotěbořské Obchodní akademie.
V souvislosti s pořádáním výstavy jsme pak byli osloveni jednou z místních židovských kongregací, jestli bychom nechtěli projekt uvést a celorepublikovou expozici doplnit o naši lokální. Proč mají v Los Angeles zájem o projekt, který zpracovali studenti v Chotěboři? Ona místní kongregace Beth Chaim Chadashim (BCC; Dům nového života) vlastní svitky tóry, které pochází z Chotěboře. S ohledem na možnou další spolupráci, jsme se tedy rozhodli, že se pokusíme sehnat peníze a v Los Angeles prezentovat náš projekt. Podařilo se, zejména díky vydatné podpoře kraje Vysočina a dále města Chotěboře, Měšťanského pivovaru v Havlíčkově Brodě a chotěbořské firmy Cheops.
Náš pobyt byl zastřešen nejen kongregací, ale i společností Czech Torah Network sídlící v Londýně, která po celém světě spravuje a eviduje české tóry. Tyto tóry byly nejdříve zabavené nacisty během druhé světové války a posléze prodané českým komunistickým režimem do Anglie. Zástupkyní organizace pro USA paní Susan Boyer jsme byli uvítáni a de facto po celou dobu našeho pobytu v Los Angeles "opečováváni".
Vernisáže v Museu of the holocaust se mimo přibližně dvou set hostí (celá řada z návštěvníků byla původem z Čech a jednalo se o přeživší koncentrační tábory) se účastnila mimo jiné i generální konzulka České republiky v Los Angeles paní Margita Fuchsová. Výstava se od prvních dnů těšila velkému zájmu, jak dokazovala zvýšená návštěvnost muzea a zaslané reakce návštěvníků na adresu muzea. Nejvíce byl oceňován přínos studentů a žáků českých škol v osvětové činnosti o holocaustu a nacistickém režimu vůbec. Co návštěvníky výstavy udivovalo nejvíce v souvislosti s naší částí projektu? Zejména, že se projektem zabývali studenti nežidovského původu. To pak bylo umocněno konstatováním, že v Chotěboři nebyla žádná tradiční židovská obec, synagoga.
Náš týdenní pobyt byl vyplněn neustálými prezentacemi a setkáními se zájemci o náš projekt, zejména ze strany pamětníků. Jednou z pamětnic, která se zajímala o náš projekt je i paní Reneé Firestone pocházející z Užhorodu. Jí jsme byli pozvání do centra Simona Wiesenthala, Muzea tolerance. Zde po přednášce o průběhu likvidace židovského obyvatelstva na území bývalé Podkarpatské Rusi (během války spadající pod Horthyho maďarský režim) nám předala publikaci spolu s filmem o maďarských židech, který spolu se Stevenem Spielbergem natočila.
Druhý významným bodem našeho působení v Los Angeles byla prezentace projektu na půdě synagogy kongregace BCC. Samotná prezentace proběhla po pátečních liturgických ceremoniálech (pátek je nejdůležitějším liturgickým dnem židovského týdne; den před šabatem). Pátečního večera se účastnilo na tři sta hostů a členů kongregace. Po prezentaci proběhla zajímavá diskuse nejen o našem projektu, ale i našich plánech do budoucna a možné spolupráci mezi BCC a městem Chotěboř. Kongregace projevila velký zájem o navázání užších vazeb s Chotěboří. Čtyři výstavní panely našeho projektu jsme pak kongregaci věnovali a ty byly následně slavnostně pověšeny v areálu synagogy jako stálá expozice.
Celá naše mise dopadla velmi úspěšně. Navázaly se nové zajímavé kontakty a je jen otázkou času, jak se vznikající spolupráce bude vyvíjet dále. Další setkání je naplánováno na léto 2008, kdy do Chotěboře zavítá delegace BBC.
Samotná expozice "Chotěbořských zmizelích sousedů" bude k vidění v červnu příštího roku v chotěbořském muzeu, kdy spolu se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze budeme prezentovat hned několik zajímavých výstav na téma holocaustu a osudů židovských dětí za nacistické okupace. Výstava bude doplněna doprovodným programem - filmy, divadelní představení, přednášky, ukázky tradiční židovské kuchyně.
Mgr. Petr ADAM, VOŠ a OA Chotěboř
Vernisáž. Vendula Vogel (zástupce českých pamětníků holocaustu), Petr Adam, Margita Fuchsová (generální konzulka ČR v Los Angeles), Jaroslav Uchytil, Rachel J. Lithgow (ředitelka Musea of the Holocaust), Oleg Sejfi
Pozvání od paní Firestone na oběd. Oleg Sejfi, Leah Adler (matka Stevena Spielberga), Petr Adam, Reneé Firestone
Z reakcí na výstavu uvádíme dopis paní Dr. Barbary Kroll:
Dear Friends,
We hear so much anti-Israel rhetoric, much of it overlapping with vitriolic anti-Jewish sentiments, that I thought it would be refreshing to share with you our afternoon experience at the small Los Angeles Museum of the Holocaust where Ruth and I went for the opening of an exhibit called "Neighbors Who Disappeared."
About 1999, the Czech Republic, under the direct auspices of then president Vaclav Havel, instituted a school-based project for students in what we call elementary and high schools to investigate what had happened to the Jewish people who used to live in their hometowns. The focus was on smaller places and not the major cities. The project was designed to allow the present generation of non-Jewish Czechs growing up in Jewish-free places to learn through extensive research who their neighbors used to be and what had happened to them.
History and other teachers signed on to make this project a requirement in individual schools, including the secondary school in a town called Chotebor, which is about 60 miles from Prague. Today we met three non-Jewish residents of Chotebor who came to speak and open this exhibit: a history teacher, an English teacher, and a recent high school graduate. The student explained (in nearly flawless English) how he personally had been watching the unfortunate spread of neo-Nazi ideas and the growing number of skinheads whom he admitted to being afraid of. He wanted to arm himself with information, he said, so that he could use facts to counter the propaganda they preach and which he suspected was not true. This project more than accomplished that for him.
The outgrowth of the project throughout the Czech Republic was the creation of artistic and colorful display panels each of which represents a single student's or single school's final project. About a dozen panels were chosen for a traveling exhibition to come to the US and thus were translated into English. They also had a map of the Czech Republic dotted with the names of the towns where the "Neighbors" projects had been undertaken.
Eerily, as spelled out on the panels, numerous children found when interviewing their grandparents about "ancient history" (=WWII) that they themselves had a Jewish grandparent or great-parent, a family history that was not previously known to them. (Shades of Madeleine Albright's and John Kerry's stories here.) But even for the ones without that extra personal connection, their efforts in unearthing photographs, diaries, school records, gravestones, and other realia and documentation was remarkable and moving. Students also traveled to Prague to meet with members of the Jewish Museum to learn about Czechoslovakian Jewish history as well as how to do archival research. Many traveled to Terezin and Auschwitz with their schoolmates to gather more knowledge also. Remember: we are talking about European youth from completely non-Jewish towns and with no prior knowledge or interest in things Jewish. This is in today's Europe, often the scene of large anti-Israel rallies and graffiti attacks and desecration of Jewish institutions.
The 200 or so people who turned up today in LA to hear about the project and to view this small exhibit were mostly moved to tears but not just by calling to mind the horrors of what happened in the 1930's and 1940's and documented with the inevitable long lists of dates of death between 1942 and 1945. In fact, I personally was moved to tears knowing that throughout the Czech Republic today there are hundreds of young people whose engagement in this project may well have enlisted them in what seems to be a diminishing percentage of the world's population willing to speak up on behalf of Jewish rights. This was the first positive "pro-Semitic" event we have experienced in a long time. I hope it will make you feel a little less awful about the president of Iran and Sheik Nasrallah.
Leah Adler (matka Stevena Spielberga), Petr Adam, Reneé Firestone
Best wishes,
Barbara Kroll